Senaste inläggen:
S:t Dominicus Marknad

Program:

Fredag, 25/7

kl. 17-19 Danseftermiddag med skådespelerskan Dorota Kolak – man ska dansa (eller lära sig att dansa) vals, tango, polonesse, charleston, foxtrot, swingdans, twist, big-beat och rock & roll (Targ Weglowy, Gdansk)

Lördag, 26/7

kl. 12 Invigningsceremoni – S:t Dominicus parad med kommunalråd, gäster, Gdanskbor och köpmän (Dlugi Targ, Gdansk)

kl. 15, 17, 19 Konserter på världens stärsta trumma (Dlugi Targ, Gdansk)

kl. 17-19 Danseftermiddag med skådespelerskan Dorota Kolak – man ska dansa (eller lära sig att dansa) rock & roll (Targ Weglowy, Gdansk)

kl. 20 Invigningskonsert – Spenner & Bibba med bandet (Targ Weglowy, Gdansk)

kl. 21:30 Invigningskonsert – Kayah, fyrverkeri efter konserten

kl. 10-18 Pommerns smaker – hantverk, broderi, närproducerad mat, regionala rätter, attraktioner för barn (ul. Sw. Ducha, Gdansk)

Söndag, 27/7

kl. 10-18 Brödsfesten – konserter, brödprovning, attraktioner för barn (Dlugi Targ, Gdansk)

kl. 17-19 Danseftermiddag med skådespelerskan Dorota Kolak – man ska dansa (eller lära sig att dansa) pardans (Targ Weglowy, Gdansk)

kl. 19 Klockspelkonsert (Dlugi Targ, Gdansk)

kl. 21 Kent Sangster’s Obsessions Octet  (Dlugi Targ, Gdansk)

Onsdag, 30/7

kl. 20:30 Barberaren i Sevilla av Gioacchino Rossini (Grobla I, Gdansk)

Fredag, 1/8

kl. 21 Gaba Kulka – konsert (Targ Weglowy, Gdansk)

Lördag, 2/8

kl. 14-17 Barnsagor – teater och spel för barn (Pl. Kobzdeja, Gdansk)

kl. 10-18 Pommerns smaker – hantverk, broderi, närproducerad mat, regionala rätter, attraktioner för barn (ul. Sw. Ducha, Gdansk)

Söndag, 3/8

kl. 10-22 Kött från Pommern (Spichrzowö, Gdansk)

kl. 14-17 Barnsagor – teater och spel för barn (Pl. Kobzdeja, Gdansk)

kl. 21 Anna Rusowicz – konsert (Targ Weglowy, Gdansk)

Måndag, 4/8

kl. 10 och 13:30 Guidade turer i S:t Nikolai Kyrka (Kosciol sw. Mikolaja, Gdansk)

kl. 14-17 Barnsagor – teater och spel för barn (Pl. Kobzdeja, Gdansk)

Tisdag, 5/8

kl. 10 och 13:30 Guidade turer i S:t Nikolai Kyrka (Kosciol sw. Mikolaja, Gdansk)

kl. 14-17 Barnsagor – teater och spel för barn (Pl. Kobzdeja, Gdansk)

Onsdag, 6/8

kl. 10 och 13:30 Guidade turer i S:t Nikolai Kyrka (Kosciol sw. Mikolaja, Gdansk)

kl. 14-17 Barnsagor – teater och spel för barn (Pl. Kobzdeja, Gdansk)

kl. 20:30 G. Donizetti, D. Auber, A. Piazzolla, L. Cohen (Grobla I, Gdansk)

Tordag, 7/8

kl. 10 och 13:30 Guidade turer i S:t Nikolai Kyrka (Kosciol sw. Mikolaja, Gdansk)

kl. 14-17 Barnsagor – teater och spel för barn (Pl. Kobzdeja, Gdansk)

kl. 14-21 Delikatesser från Kociewie – närproducerad mat från södra Pommern (Targ Weglowy, Gdansk)

kl. 20:30 G. Donizetti, D. Auber, A. Piazzolla, L. Cohen (Grobla I, Gdansk)

Fredag, 8/8

kl. 10 och 13:30 Guidade turer i S:t Nikolai Kyrka (Kosciol sw. Mikolaja, Gdansk)

kl. 14-17 Barnsagor – teater och spel för barn (Pl. Kobzdeja, Gdansk)

kl. 21 MITCH & MITCH with their INCREDIBLE COMBO – konsert (Targ Weglowy, Gdansk)

Lördag, 9/8

kl. 10 och 13:30 Guidade turer i S:t Nikolai Kyrka (Kosciol sw. Mikolaja, Gdansk)

kl. 14-17 Barnsagor – teater och spel för barn (Pl. Kobzdeja, Gdansk)

kl. 21 Earl Jacon & Zboje – konsert (Targ Weglowy, Gdansk)

Söndag, 10/8

kl. 14-17 Barnsagor – teater och spel för barn (Pl. Kobzdeja, Gdansk)

kl. 21 Martyna Jakubowicz – konsert (Targ Weglowy, Gdansk)

Måndag, 11/8

kl. 14-17 Barnsagor – teater och spel för barn (Pl. Kobzdeja, Gdansk)

Tisdag, 12/8

kl. 14-17 Barnsagor – teater och spel för barn (Pl. Kobzdeja, Gdansk)

Onsdag, 13/8

kl. 14-17 Barnsagor – teater och spel för barn (Pl. Kobzdeja, Gdansk)

kl. 20:30 musik från Polen, Vitryssland, Ukraina och Ryssland (Grobla I, Gdansk)

Torsdag, 14/8

kl. 11-18 Touch of Bergen, Norges fiskemarknad – delikatesser från Bergen (Targ Rybny, Gdansk)

kl. 20:30 – Wojciech Lewandowski, Łukasz Wroński, Witalij Wydra, Krzysztof Gasz och Emilia Grażyńska – konsert (Grobla I, Gdansk)

Fredag, 15/8

kl. 11-18 Touch of Bergen, Norges fiskemarknad – delikatesser från Bergen (Targ Rybny, Gdansk)

kl. 20 – Claret Gospel Choir – konsert (Targ Weglowy, Gdansk)

kl. 21 - GABRIELA GĄSIOR & HOLY NOIZ – konsert (Targ Weglowy, Gdansk)

Lördag, 16/8

kl. 16-19 Polens STRONG MAN mästarskap (Targ Weglowy, Gdansk)

Söndag, 17/8

kl. 16 Avslutningsceremonin (Targ Weglowy, Gdansk)

kl. 20 Szfunk – konsert (Targ Weglowy, Gdansk)

kl. 21 NATALIA NATU PRZYBYSZ Kozmic Blues! – konsert (Targ Weglowy, Gdansk)

Fyrverkeri efter konserten

 



Comments are closed.